GINEKOLOGIA

Ginekologia jest dziedziną medycyny, w której fundamentalną rolę odgrywa profilaktyka.

Profilaktyka to zapobieganie chorobom zarówno poprzez przeciwdziałanie ich wystąpieniu (profilaktyka pierwotna), jak i wczesnym wykrywaniu, zanim staną się dla nas niebezpieczne (profilaktyka wtórna).

Profilaktyka raka szyjki macicy jest wzorcowym przykładem skuteczności nowoczesnej ginekologii w zapobieganiu najgroźniejszym chorobom. Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje m. in. raka szyjki macicy, to właśnie profilaktyka pierwotna, a badania przesiewowe (kiedyś cytologia, dzisiaj opierające się na wykrywaniu infekcji HPV) pozwalające wykrywać stany, które mogą doprowadzić do raka, to profilaktyka wtórna.

Nasze Centrum oferuje kompleksową, standaryzowaną, nowoczesną i przede wszystkim skuteczną opiekę ginekologiczną zarówno profilaktyczną, jak i związaną z wykrywaniem i leczeniem chorób narządu płciowego kobiety.

Pamiętaj tylko, że bez Twojego udziału nie będzie to możliwe. Musisz zgłaszać się na kontrolne wizyty co około 12 miesięcy, a jeśli stosujesz leki hormonalne (np. antykoncepcję czy HTZ), ale także gdy masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, rutynowe kontrole powinny odbywać się co około 6 miesięcy. Właśnie dla Twojego bezpieczeństwa.
Kontrola akceptacji leku hormonalnego czy wkładki chroni Cię przed potencjalnymi powikłaniami. Każdorazowa ocena ryzyka prozakrzepowego, wykluczenie torbieli czy guzów jajników, patologii błony śluzowej macicy i innych patologii to cel rutynowych wizyt kontrolnych, a w konsekwencji Twoja polisa na zdrowie.

Na wizyty profilaktyczne zgłaszaj się, jeśli prawidłowo miesiączkujesz, w szeroko rozumianej połowie cyklu (8-22 dzień cyklu). Minimum na 24 godziny przed kontrolą unikaj dopochwowych kontaktów intymnych, a na 72 godziny przed nie stosuj dopochwowo globulek, kremów, maści czy substancji nawilżających. Nie wykonuj także irygacji (płukań) pochwy. W dniu wizyty nie stosuj szczególnych środków higieny intymnej. W ten sposób „zacierasz ślady” potencjalnych nieprawidłowości, utrudniając ginekologowi diagnozę, a w konsekwencji możliwość pomocy.

W przypadku dolegliwości intymnych zgłaszaj się do ginekologa najszybciej jak tylko możesz.

Bądź w porządku wobec siebie, nie zaniedbuj profilaktyki, nie czekaj, aż dolegliwości miną samoistnie.

Zapraszamy, jesteśmy dla Was!